عمومی

تفاوت ترانس و استابلایزر چیست؟

بر اساس تحقیقات صورت گرفته مشخص شده که بارزترین و بااهمیت ترین دلیل خراب شدن وسایل برقی، نویزها ، اختلالات و قطع و وصل ناگهانی ، بالا و پایین شدن ولتاژ و سایر مسائل برق شهر می باشد و صدمات وارد شده به دستگاه به وسیله این عوامل معمولا در بخش های حساس و گران قیمت دستگاه مانند موتور ، کمپرسور ، پاور و غیره ایجاد می گردد.
به همین دلیل به منظور محافظت از وسایل برقی خانگی و اداری مخصوصا کولر گازی ، یخچال ، لباسشوئی ، سیستم صوتی و تصویری و کامپیوتر و … قطعا باید از دستگاههای استابلایزر بکار برد. 

استابلایزر

استابلایزر، سیستم تنظیم و ثبات دهنده ولتاژ می باشد و هر زمان داخل شبکه کاهش ، نوسان و یا اختلالی ایجاد گردد سریعا مشخص شده و به طور اتوماتیک برطرف می گردد. کارکرد این وسیله با سر و صدا همراه نمی باشد و از تکنولوژی جدید (Servo. SYS) برخوردار می باشد. استابلایزر به وسیله سیستم DC سرووموتور و اتوترانس عمل می نماید و نحوه فعالیت آن به صورتی است که با استفاده از نمونه برداری دائم از ولتاژ خروجی، در صورتی که ولتاژ ورودی و خروجی کم یا زیاد شود به وسیله سیستم میکروپروسسوری هوشمند به سرووموتور دستور می دهد و موجب ثابت شدن ولتاژ خروجی می شود.

محافظ برق

وسیله محافظ برق یک دستگاه الکترونیکی است که به منظور حفاظت از رایانه، یخچال، تلویزیون، کولر گازی و کلیه وسایل الکترونیکی در برابر صدمات ناشی از نوسانات برق، شوک های ناگهانی و همچنین کنترل آنها طراحی و تولید گردیده است. با استفاده از این وسیله تمامی نیازهای برق رسانی، محافظت و کنترل برق لوازم برقی برطرف می گردد. به سبب حساسیت وسایل صوتی و تصویری و کامپیوتر در مقابل نوسانات و قطع و وصل ناگهانی برق شهری، بکار بردن از یک محافظ برق واجب می باشد. دستگاه محافظ برق در مقابل جریان ورودی پایین تر از 180 ولت و بیشتر از 245 ولت جریان را قطع کرده و از صدمه وارد شدن به وسایل جلوگیری می کند.

تفاوت ترانس های استابلایزر با محافظ ها 

دستگاه محافظ یا ترانس، تنها دارای یک برد الکترونیکی می باشد و در زمان به وجود آمدن نوسان در ولتاژ برق شهر ، برق را قطع می کند و همچنین یک مدار تاخیر به منظور متصل شدن دوباره برق شهر با زمان مشخص می باشند که این نوع سیستم به سبب بدوی بودن آن، محافظ با اطمینان و مناسبی برای دستگاههای مصرف کننده نیست ولی استابلایزر فاصله میکروکنترولرهوشمند که دارای ویژگی های بسیاری می باشد به منظور وسایل برقی بسیار مناسب می باشد.
برق شهر ، نوسانات و اختلالاتی در ولتاژ دارد، به همین علت استفاده از استابلایزر سبب می شود ولتاژ ثبات یابد و به مقدار زیادی عمر و کارایی وسایل مصرف کننده افزایش می یابد.
این وسیله در هنگام کاهش یا افزایش ولتاژ برق شهر از میزان ۲۲۰ ولت (در یک محدوده مشخص حداقل ولتاژ و حداکثر ولتاژ) ولتاژ برق را اصلاح کرده و آن را به مقدار ۲۲۰ ولت می رساند و از وسایل برقی بدون قطع برق حفاظت می کند. فقط زمانی استابلایزر ، برق خروجی را قطع می کند که ولتاژ از حد تعیین شده دستگاه کمتر یا بیشتر شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *