عمومی

انواع کابل کدامند و پرمصرف‌ترین انها کدام است؟- سیم و کابل

برای اینکه بخواهیم از انواع کابل ها کمی صحبت کنیم بایستی ابتدا به تفاوت های سیم و کابل اشاره کنیم  که حال ما برای شما در این مقاله به برخی از آنها اشاره میکنیم

تفاوت سیم و کابل
از نظر کلی کابل ها مثل سیم ها اغلب از دو بخش اصلی هادی و عایق شکل گرفته اند که در واقع سیم ها جزیی از کابل ها به حساب می آیند که اگر بخواهیم به عبارت دیگری بگوییم باید گفت که کابل ها از مجموع چند سیم متصل به یکدیگر میباشند.

سیم ها دامنه استفاده گسترده و وسیعی را دارند سیم ها در حقیقت گروهی از رشته های ماده الکتریکی هدایت شده ای میباشند که اغلب جنس آنها از آلومینیوم یا مس میباشد. از سوی دیگر باید گفت، یک کابل از چندین هادی عایق شکل گرفته که میتوان آن را پوشش داد و یا لخت کرد. و می توان آن را لخت یا پوشش داد.

ساده ترین راه برای تشخیص بین این دو  شکل آنهاست که سیم ها معمولا قابل مشاهده و قابل تشخیص میبباشند چرا که کابل ها اغلب به شکل عایق میباشند.

انواع سیم و کابل
با توجه به این که سیم و کابل با هم در کاربردهایشان تفاوت هایی را دارند بایستی اطلاعات لازم را در خصوص جنس و نوع و کیفیت آنها داشته باشید.

سیم و کابل علاوه بر کاربردهای متفاوت و متنوع دارای انواع گوناگونی هم میباشند که ما برای شما اسامی برخی از کابل ها را در زیر به طور مختصر می آوریم:

کابل های کواکسیال از نوع
MIL-C-17G, High Frequency Coaxial Cable

کابل های کنترل از نوع
NYSLY, NYSLYCY, NYM, LIYY, LIYCY

کابل های مخابراتی از نوع
ژله فیلد خاکی، ژله فیلد کانالی، هوایی ساده، هوایی مهاردار و …

سیم های مخابراتی از نوع
سیم رانژه، دوبل هوایی مهاردار

کابل های فیبر نوری از نوع
OBUC-NZDSF, OBUC-SM, OCUC-SM, OSSC-DJ-SM, …

کابل های شبکه از نوع
CAT5E UTP, CAT6 UTP, …

کابل های خاص از نوع
AVS, Railway signal cable , …

کابل های برق از نوع
NYY, NYRY, N2XY, N2XH, N2XH fr , …

سیم های برق از نوع
NYA, NYAF

حال هر یک از کابل هایی را که برای شما بیان کردیم دارای مصرف برق های گوناگونی میباشند که برخی از آنها مصرف برق بالایی است و برخی از آنها خیر.

کابل های برق فشار ضعیف (Low Voltage Cables)

کابل های مسی و آلومینیومی با پلیمرهای گوناگونی عایق شده اند که از نظر سطح ولتاژ، در سطح ولتاژی ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ ولت نیز قرار دارند. این کابل ها بمنظور انتقال الکتریسیته در کاربردهای گوناگون نظیر روشنایی تا انتقال نیروی محرکه به الکترو موتورها و … کاربرد دارد.

کابل های فشار متوسط (Medium Voltage Cables)
سیم و کابل فشار بالا و صنعتی (High Voltage Cables)
سیم و کابل فشار بالا و صنعتی را اغلب از مس استاندارد با یک عایق از جنس محافظ پلاستیکی نئوپرن برای عایق‌بندی آن تولید مینمایند. استفاده از این نوع از سیم و کابل در برخی از ماشین‌آلات صنعتی و راهسازی که از قطعات سنگین ساخته شده‌اند الزامی است؛ چرا که این نوع سیم و کابل در شرایط سخت محیطی نیز از مقاومت بالایی داشته و نیز عملکرد مناسبی دارد؛ به شکلی که در برابر انواع گاز، مواد شیمیایی، اسید و روغن مشکلی را ایجاد نخواهد کرد.

مرغوب بودن جنس هادی سیم وکابل
هادی سیم و کابل بایستی از مس خالص نرم شده نیز شکل گرفته باشد.
هادی سیم و کابل باید دارای سطحی کاملاً شفاف و براق  باشد.
این هادی نباید اکسید شده باشد ( یعنی رشته‌های مس سیاه نباشند).
از انعطاف پذیری قابل قبولی نیز برخوردار باشد یعنی موقع خم و راست شدن سیم هادی شکسته نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *