داکت و ترانکینگ
داکت و ترانکینگ -نحوه ی نصب داکت

داکت و ترانکینگ -نحوه ی نصب داکت

داکت و ترانکینگ -نحوه ی نصب داکت

چگونگی داکت کشی

یکی از با اهمیت ترین مراحل به منظور نصب و برقراری کلیه سیستم های حفاظتی امنیتی و اتوماسیون اداری نیاز به ایجاد بسترسازی فیزیکی و کابل کشی اصولی آنها می باشد. سیستم هایی مانند دوربین مدار بسته ، شبکه های کامپیوتری و تجهیزات شبکه ، هوشمند سازی ساختمان و به صورت کلی تمامی سیستم هایی که احتیاج به بسترسازی و کابل کشی به منظور نصب و راه اندازی تجهیزات دارند لازم است یک بستر مطلوب ساخته شود. مهم ترین بخش بستر سازی درست و اصولی به منظور قرار دادن انواع تجهیزات می باشد. یکی از کاربردی ترین انواع بستر سازی به منظور تمامی تجهیزاتی که احتیاج به کابل کشی دارند ، داکت کشی می باشد. 

داکت عبارت است از یک کانال دارای درب که به منظور قرار گرفتن کابل روکار از آن استفاده می شود و معمولا از جنس پلاستیک و PVC می‌باشد. از داکت به منظور عبور کابل شبکه، برق، تلفن، دوربین مداربسته و انواع سیم و کابل استفاده می شود و موجب حفاظت از آن‌ها و زیبایی کار می شود. داکت ها موجب می شوند که از گره خوردن سیم ها در یکدیگر جلوگیری شود. همچنین برخی اوقات به منظور زیبایی کار لوله‌های روکار را نیز در داکت قرار می‌دهند. کیفیت کابل‌کشی در شبکه عامل بااهمیتی در یکپارچگی و استانداردسازی شبکه سازمان دارد و اگر در مراحل نخستین راه‌اندازی، سیم‌کشی شبکه غیراستانداردی صورت گیرد، هم موجب کاهش بازدهی شبکه می شود و هم به علت کوتاهی در رعایت استاندارد کابل‌کشی شبکه، در آینده موجب ایجاد هزینه‌های سنگینی می شود . از مواردی که در هنگام داکت کشی باید به آن توجه کرد عبارتند از:

داکت ها باید بسیار محکم و طبق اصول به دیوار یا سقف پیچ شوند و اصلا از میخ و یا هر ابزار غیر استاندارد دیگر مثل چسب و ... به منظور نصب داکت استفاده نکنید .به جز در مواردی که امکان سوراخکاری وجود ندارد.

کلیه زاویه ها و کنج های داکت را به خوبی و با حوصله پوشش دهید تا به هیچ عنوان سیمی از داکت بیرون قرار نگیرد. به دلیل اینکه اصلی ترین هدف داکت کشی این است که سیم ها مشاهده نشوند و در صورتی که سیم دیده شود دیگر داکت کشی سودمند نمی باشد.

از مسائلی که در داکت کشی باید به آن دقت کرد شامل :

  • رعایت استاندارد
  • رعایت دکور
  • ایمنی
  • شرایط محیط
  • سلیقه نصاب

 

داکت ، داکت کشی ، نحوه نصب داکت ، مزایای داکت ، کاربرد داکت

محصولات مرتبط